Exotická svatba

tel. 251 566 249

O destinaci

Lesbos

Ostrov Lesbos je jako magnet přitahující talenty psaného slova. Narodila se tu slavná básnířka starověkého Řecka Sapfó, ale nebyla zdaleka jediným tamním rodákem, který slovy kouzlil lépe než jiní – pochází odtud básník Arion, lyrik Alkalos, žil zde filosof Aristoteles, stejně jako filosof a etik Epikuros, nebo proslulý autor bajek Ezop. Je to snad tím, že  je tamní vzduch prodchnut tvůrčí atmosférou, kterou sem zanesl Orfeus, jehož je podle mytologie Lesbos místem posledního odpočinku?

Ostrov získal pojmenování po řeckém bohu Lesbos. Později byl z názvu ostrova odvozen výraz označující ženy s homosexuální orientací. Že se Lesbos stal jejich symbolem může právě Sapfó, která některých svých básních opěvuje ženské tělo a lásku mezi ženami.

Krajina ostrova Lesbos

Lesbos jako většina středomořských ostrovů vznikl sopečnou činností, což má za následek hornatý charakter, ale také četné termální prameny, kolem nichž vznikla lázeňská města. Například voda pramenů Thermi, kde se již od starověku léčí revma a kožní problémy, dosahuje 45 °C. A v pramenech u městečka Polichnitos v západní části ostrova, dosahuje voda až 90°C.

Jedním z nevětších přírodních divů je zkamenělý prales, starý 20 milionů let, který i když malý, je jedním z největším na světě. Ovšem jinak jsou lesy na Lesbu zelené, převládají zde porosty borovic, daří se tu olivovníkům, ale i ovoci a zelenině. Vyhledávaný je mezi ornitology, protože právě v zimě přilétají ptáci z různých krajů na svůj letní pobyt.

Pláže jsou tam vyhlášené, dvanáct se jich dokonce pyšní Modrou vlajkou – označením za kvalitu a čistotu vody.

Počasí na Lesbu

Na Lesbu vládne příjemné, středozemní klima, v létě tu prakticky nespadnou žádné srážky a statisticky má nejvíce slunných dnů z ostrovů Egejského moře. Létu trvá od května do října, kdy se teploty pohybují mezi 25 - 35 °C, parné dny osvěžuje chladný vítr vanoucí od  moře. Zima je typická střídáním deštivých a slunečných dnů, a teplotami okolo 10 °C. V tuto dobu je Lesbos vhodný pro návštěvu za historickými památkami a poznáním.

Města, historie, zvyky Lesbu

Výhodou i nevýhodou Lesbu může být fakt, že tamní samospráva odmítá  podřizovat se ve všem turismu. I když tu najdete velká turistická centra, existují tu i klidná, návštěvníky prakticky nedotčená místa, kde lze nasát autentickou atmosféru.

Jedním z nejkrásnějších měst ostrova je Molivos, který charakterizují úzké starobylé uličky, středověký byzantský hrad s opevněním ze 14. století a domky s červenými střechami.

Hlavním městem je přístavní město Mytiléna, známé také jako město studentů. Jde o živé centrum, kde žije asi třetina populace ostrova, s mnoha tavernami a bary. Z historických památek stojí za zmínku ruiny byzantské obrané pevnosti.

Fakta na závěr

Lesbos se nachází v severovýchodní části Egejského moře a svou rozlohou  1630 km² a délkou pobřeží 320 km je třetím největším ostrovem Řecka a osmým největším ve Středomoří. Populace čítá necelých sto tisíc, přičemž třetina žije v hlavním městě Mytiléně.Veškerý obsah a fotografie jsou duševním vlastnictvím společnosti Perfektní svatba s.r.o. Šíření obsahu je bez předchozího souhlasu nezákonné. Poptávky na svatební cesty a svatby v zahraničí adresujte na email svatba@exotickasvatba.cz nebo na telefon 775 174 101. © 2011 - 2012 Exotická svatba. Ochrana autorských práv, Mauritius, Seychelles, Fiji