Exotická svatba

tel. 251 566 249

Praktické rady

Fidži

Oficiální název státu: Republika Fidžijských ostrovů, Republic of the Fiji Islands
Rozloha: 18 333 km2
Počet obyvatel: 900 500 (odhad - září 2009)
Úřední jazyk: angličtina, dále se používá fidžijština a hindština
Hlavní město: Suva (380 000 obyvatel)
Peněžní jednotka: fidžijský dolar (FJD) = 100 centů
Roamingové služby: na většině území Fidži pokrývá Vodafone
Volací kód země: + 679
Měrné systémy: metrický systém
  240V, 50Hz
Národnostní složení: 56% Fidžijci (Melanésané s část. polynéským původem)
36% Indové
8% jiní pacifičtí ostrované, Evropané, Číňané aj.
Náboženské složení: 52% křesťané (37% metodisté, 9% římští katolíci)
38% hinduisté
8% muslimové
2% ostatní

Počasí

Na Fidži je tropické klima a lze ho navštěvovat celoročně. Nejlepším obdobím je však ledna do září, kdy klesá teplota a vlhkost. Sezóna cyklónů je na Fidži od října do prosince včetně, avšak tropické bouře včetně cyklónů se mohou vyskytnout kdykoliv během roku.

Víza

Držitelé cestovní dokladů České republiky nemusí žádat o vstupní vízum před příletem na Fiji, ale na místě po příletu obdrží tzv. návštěvnické vízum. Podmínkou je mít cestovní doklad platný ještě nejméně tři měsíce po plánovaném opuštění Fiji, zpáteční nebo pokračující letenku z Fiji a dostatek finančních prostředků na pobyt na Fiji.

Toto vízum se uděluje s platností až 4 měsíců od příletu. Prodloužení víza až na 6 měsíců pobytu je možné na místě.

Každý turista opouštějící Fiji je povinen zaplatit odletovou daň ve výši 30 FJD (neplatí pro děti mladší 12-ti let).

Specifika, doporučení turistům

V případě pěších výletů do odlehlejších oblastí je vhodné cestu předem konzultovat s místními průvodci nebo personálem v ubytovacím zařízení. Treky se doporučuje podnikat ve více osobách a držet se vyznačených cest.

Kvalita vozovek v městských oblastech je dobrá. Mimo tyto oblasti jsou vozovky vesměs nekvalitní. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy.

Možným nebezpečím pro turisty jsou kapesní krádeže v městských oblastech a občasný výskyt krádeží z hotelových pokojů. Doporučuje se pořídit si fotokopie od cestovních dokladů a dalších důležitých dokumentů.

V roce 2006 se po vojenském puči ujal moci prozatímní premiér F. Bainimarama a v zemi jsou porušovány ústavně-právní principy. Tato skutečnost může vést k výraznému a náhlému zhoršení bezpečnostní situace a k vzniku nepokojů. Ke zhoršení situace by mohlo dojít zejména v hlavním městě Suva a ostatních větších městech.

Upozorňujeme turisty, aby bedlivě sledovali situaci a pozorně plánovali svůj pobyt na ostrově, vyhýbali se demonstracím či veřejným shromážděním a dbali zvýšené obezřetnosti v hlavním městě.

Fidžijské ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo výskyt břišního tyfu. Mezi příznaky této nemoci patří horečka a zažívací potíže. Turistům je doporučováno věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně a konzumovat pouze bezpečné potraviny. Především v řídce obydlených oblastech je nutná obezřetnost k místním zdrojům vody a zvláště je doporučováno do odlehlých oblastí si brát vlastní pitnou vodu a rovněž se zdržet konzumace tradičního místního nápoje kava.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Zdravotní zařízení na Fiji jsou dostačující pro běžné zdravotní problémy. Dvě hlavní nemocnice, Latuoka Hospital ve městě Lautoka a Colonial War Memorial Hospital ve městě Suva poskytují stálou službu v naléhavých případech.

Ve městě Suva je privátní klinika západního stylu, která je vybavena i dekompresní komorou pro potřeby potápěčů. Ostatní nemocnice a kliniky poskytují pouze omezený rozsah zdravotní péče. Závažné zdravotní případy jsou převáženy do Austrálie nebo na Nový Zéland.

Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

V zemi se občas vyskytuje horečka dengue a proto je třeba se bránit před kousnutím moskyty častým používáním repelentních prostředků.

Kontakty na Zastupitelský úřad Fidži

V ČR nemá Fidži žádné zastoupení, můžete se obrátit na úřad v Londýně.

Vysoká Komise Republiky Fidži - High Commission of the Republic of Fiji
Hyde Park Gate 34, GB - London SW7 5DN, Velká Británie

telefon: 0044/ 171/584 36 61
e-mail: fijirepuk@cumpuserve.com
web: www.fiji.gov.fj

 
 
 


Kontakty na zastupitelské úřady ČR v teritoriu

Velvyslanectví České republiky v Austrálii - Embassy of the Czech Republic
8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra

telefon: 0061/2/62901386
nouzová linka: 0061 418 262 289 při volání ze zahraničí
  0418 262 289 při volání z Austrálie
web: www.mzv.cz/canberra


 

                      


Zdroj: MZV.czVeškerý obsah a fotografie jsou duševním vlastnictvím společnosti Perfektní svatba s.r.o. Šíření obsahu je bez předchozího souhlasu nezákonné. Poptávky na svatební cesty a svatby v zahraničí adresujte na email svatba@exotickasvatba.cz nebo na telefon 775 174 101. © 2011 - 2012 Exotická svatba. Ochrana autorských práv, Mauritius, Seychelles, Fiji