Exotická svatba

tel. 251 566 249

Výlety a aktivity

Lefkada

Lefkas - hlavní město

Chápáno našimi měřítky se jedná spíše o maloměsto, žije tam pouze devět tisíc stálých obyvatel. Mimo sezonu je to příjemné, klidné městečko s tavernami, obchůdky a kavárnami, kde jsou s oblibou pořádána literární čtení a přednesy poezie. V sezóně počet obyvatel několikanásobně stoupá.

Ve městě se nachází několik zachovalých budov převážně ze 17. a 18. století. Velký rozvoj města začal v polovině 20. století po velkém zemětřesení a později po další seizmické katastrofě v roce 1971. V současné době je to moderní město se širokými bulváry, rozlehlým přístavištěm, nicméně si stále zachovává řecky vřelou atmosféru.

Pevnost Santa Maura

Ruiny pevnosti Santa Maura vás uvítají hned u vjezdu do přístavu Lefkos. Kolem doku 1300 ji nechal   zbudovat  Giovanni Orsini, aby chránila přístav před piráty. V průběhu staletí se dostala do područí Turků, později ji Benátčané požívali k původnímu účelu a zrestaurovali ji. V roce 1888 ji rozmetal prakticky na prach výbuch muničního skladu. Později byl na jedné z bašt postaven maják a dokonce byl zrekonstruován jeden z kostelů. V současnosti je pevnost dějištěm folklorního festivalu, který je pořádán v srpnu.

Náměstí sv. Spyridona

Náměstí sv. Spyridona v Lefkosu je centrem hlavní turistické tepny města. Celé náměstí je obklopeno restauracemi a kavárnami. Na náměstí stojí soukromý kostel ze 17. století zasvěcený svatému Spyridonovi. Agios Spyridon je problém navštívit, což je škoda, protože jde o jednu z nejvýznamnějších církevních staveb na ostrově. Stěna mezi chórem a lodí byla vytvořena dřevorytcem Groppem ze Zakyntu.

Veřejná klihovna

V neoklasicistním stylu postavená knihovna je současně i galerií, kde jsou soustředěny sbírky postbyzantského umění jako knihy, ikony a staré rukopisy. Najdte ji v Lefkosu.

Muzeum lidového umění

Sbírky muzea v Lefkosu vás nejlépe seznámí s historií, ale i současností života  Lefkaďanů. Během prohlídky budete moci obdivovat staré mapy a fotografie, panenky v lidových krojích, původní tkalcovské stavy, jemné starodávné výšivky,  historický lis na olivy, ručně vyráběné nože a další zajímavé ukázky řemeslné historie a lidového umění ostrovanů.

Klášter Faneromeni

Klášter Faneromeni ze 17. století patří k nevyhledávanější památkám Lefkady. Jeho zdi ukrývají mimořádně cennou ikonu Panagía (Panna Marie) z 19. století, o kterou stejně jako o celý klášter se stará pouze jediný mnich. Klášter je také poutním místem vyhledávaným pří svátku Svaté trojice.

Od kláštera se rozprostírá nádherný panoramatický výhled zahrnující Jónské moře, lagunu s pláží Yira a město Lefkas.

Agios Nikitas

Na severozápadním pobřeží leží jedno z nejvyhledávanějších turistických středisek Lefkady Agios Nikitas. Původní rybářská vesnička si zachovala historické jádro a svůj původní ráz. Centrum je plné taveren, restaurací a obchodů. Ovšem největším lákadlem je několik krásných pláží, které nenacházejí v okolí - Milos, Pefkoulia či Fourni jsou proslulé svou kvalitou a čistou vodou.

Mys Lefkas

Mys Lefkas je místem, kde se snoubí báje se skutečností. O bílých útesech psal již Homér ve své Iliadě a umístil na něho jeden z vchodů do Hádova podsvětí. Útesy patří k obětním místům, odkud byli ze 60ti metrové výšky shazování nevinné oběti a později trestanci. Na počest Apollóna zde byl ve starověku postaven chrám, na jehož místě dnes stojí maják.

Mys Lefkas se pravděpodobně stal svědkem dobrovolného odchodu ze života básnířky Sapfó a mnoha dalších sebevrahů. Podle Sapfó se útesu někdy říká „Kavos tis Kyras", což znamená Mys paní. Místo s pochmurnou historií ale nabízí nádherný výhled na okolní moře až k ostrovům Ithaka a Kefalónie.

Karya

Pokud budete na Lefkadě 11. srpna, udělejte si čas a vydejte se do vesničky Karya. Získáte tak jedinečnou možnost spatřit na vlastní oči tradiční lefkadskou svatbu, která se tu pravidelně koná. Obec ve vnitrozemí je ale proslulá ještě svou ruční tvorbou, přesněji řečeno káryjskou krajkou. Naleznete zde také Muzeum krajky, kde se můžete pokochat krásnými výtvory tamních žen.

Englouvi

Horská vesnice Englouvi je s nadmořskou výškou 730 metrů nad mořem nejvýše položenou obcí na Lefkadě. Pokud se do ní vydáte, nenechte si ujít fantastický výhled na okolí.  Poblíž se nachází románská strážní věž, kde se podle legendy ukrýval biskup Donatus v dobách pronásledování křesťanů, a kde byl zabit a na jeho počet tu lidé vybudovali kapli.

Nirikos

Vykopávky lefkadského největšího starověkého města Nirikos najdete asi 6 kilometrů od města Lefkada. V druhém tisíciletí před Kristem, v době největší prosperity byl Nirikos hlavním městem ostrova. Z monumentálního města se zachovaly pouze zbytky opevnění, oblouky, část vodní nádrže, trosky akvaduktu a ruiny divadelního amfiteátru. Město pro svět objevil archeolog Dörpfeld, nicméně lhostejnost místních a zemětřesení způsobily, že pokud si budete chtít některé svatby prohlédnout, budete muset velmi pečlivě hledat.

Nidri

Městečko Nirdy se jako první na ostrově pustilo do podnikání v cestovním ruchu a daří se mu. Ulice jsou lemovány obchody, směnárnami, tavernami ale i zlatnictvími, kterými je Nidri proslulé.

Známý archeolog Dörpfeld byl přesvědčen, že právě v Nidri stál ve starověku Odysseův palác a provedl rozsáhlý archeologický výzkum. Narazil na artefakty z helénského období jako pohřební předměty, nádoby a podobně. Nicméně teorii se mu prokázat nepodařilo.Veškerý obsah a fotografie jsou duševním vlastnictvím společnosti Perfektní svatba s.r.o. Šíření obsahu je bez předchozího souhlasu nezákonné. Poptávky na svatební cesty a svatby v zahraničí adresujte na email svatba@exotickasvatba.cz nebo na telefon 775 174 101. © 2011 - 2012 Exotická svatba. Ochrana autorských práv, Mauritius, Seychelles, Fiji